Alcatel-Lucent VitalQIP od wielu lat jest światowym liderem wśród rozwiązań klasy IPAM, co zostało potwierdzone szeregiem nagród i wyróżnień oraz liczbą klientów i klasą referencji, do których należą między innymi France Telecom, SAP, HSBC, ConocoPhillips, Deutshce Bank, IBM, ABB, Fortis Bank, Credit Agricole, Parlament Europejski, ING Bank, czy Vodafone. Rozwiązanie jest od 1995 roku planowo i bezpiecznie rozwijane, co powoduje, że jego architektura i funkcjonalność opiera się na najnowocześniejszej,jednocześnie sprawdzonej i elastycznej technologii, pozwalającej na efektywne i bezpieczne wdrożenie oraz użytkowanie rozwią-zania w każdej organizacji. Alcatel-Lucent swoją funkcjonalnością obejmuje następujące, przedstawione na rysunku poniżej obszary.
Scentralizowane i zautomatyzowane zarządzanie sieciami, podsieciami oraz statycznymi i dynamicznymi adresami IPv4 oraz IPv6, usługami DNS, DHCP, ich konfiguracjami, dostępem oraz użytkownikami, pozwalające na wysoką dostępność usług IP (fail-over, redundancja), efektywną konfigurację, automatyzację, integrację oraz administrowanie w ramach całej sieci - lokalnie i globalnie, CMDB wykorzystania oraz alokacji adresów i konfiguracji usług IP.
Funkcje efektywnego, zautomatyzowanego tworzenia i modyfikacji sieci oraz podsieci, zarządzania alokacjami adresów IP w ich ramach za pomocą predefiniowanych wzorców i reguł, a także interfejs do regionalnych rejestrów internetowych dotyczący wykorzystania i zarządzania publiczną przestrzenią adresową.
Identyfikacja konfiguracji sieci, usług i alokacji adresów IP oraz ich mapowania przy pomocy konfigurowalnych profili przeszukiwania, zachowanie wzorca konfiguracji, porównywanie aktualnych alokacji i konfiguracji z wzorcowymi.
Kontrola dostępu do sieci/usług w oparciu o profile użytkowników, hasła, MAC adresy oraz reguły przyznawania dzierżaw IP, powiązane z uprawnieniami wynikającymi z klas usług klienckich.
Bieżące i historyczne śledzenie oraz analiza aktywności związanych z alokacją i wykorzystaniem statycznych oraz dynamicznych adresów IP, ich korelacją z użytkownikami i urządzeniami, logowaniami do domen, dzierżawami DHCP, wykorzystaniem MAC adresów, nazw hostów, obiektów i domen oraz zarządzaniem obiektami VitalQIP.
Monitorowanie funkcjonowania VitalQIP oraz usług IP przez niego zarządzanych przy użyciu SNMP, które dostarczają informacji i statystyk na temat funkcjonowania i wydajności DNS oraz DHCP, wykorzystania sieci i podsieci, serwerów, protokołów, konfiguracji, itp. za pomocą ponad 100 dedykowanych zmiennych MIB.
Toolkit zawierający szereg interfejsów (do baz danych, serwerów DHCP VitalQIP, interfejsów i bibliotek C++, mechanizmów wymiany danych, SOAP, itp.) pozwalających na tworzenie własnych integracji VitalQIP z innymi rozwiązaniami oraz na dopisywanie własnych modułów poszerzających funkcjonalność VitalQIP.
Wbudowane mechanizmy integracyjne pozwalające na pełną współpracę VitalQIP z Microsoft Active Directory w zakresie domen Windows, LDAP w zakresie autentykacji użytkowników oraz z CyberGatekeeper w zakresie kontroli dostępu do sieci dla punktów końcowych zarządzanych przez VitalQIP DHCP (Network Access Control).
Przyjazny graficzny interfejs użytkownika, umożliwiający dostosowanie widoków do potrzeb użytkowników, podpowiadający i weryfikujący konfiguracje oraz administrowanie IP już na poziomie ekranów systemu, raportowanie, dostarczające informacji na temat zarządzanych bloków, sieci, podsieci IPv4 oraz IPv6, węzłów, widoków oraz reguł alokacji adresów, każdy raport może być formatowany, zachowywany do pliku, drukowany lub wyświetlany na ekranie.
Scentralizowany i zautomatyzowany mechanizm zarządzania domenami ENUM oraz zaawansowany mechanizm mapowania numerów telefonicznych na usługi sieciowe, upraszczający administrowanie rekordami NAPTR.